12 stycznia 2018r. doszło do spotkania władz pięciu samorządów, by podsumować dotychczasowy przebieg wspólnej inwestycji pn.: „Budowa i przebudowa drogi powiatowej nr 3903P na odcinku od drogi wojewódzkiej 305 do węzła drogi S 5 – Nietążkowo”.

Inwestycja jest realizowana w dwóch powiatach. W powiecie kościańskim (ok. 6,5 km) przez spółkę Budimex, która podpisała kontrakt o wartości ok. 20 mln zł i do tej pory wykonała prace o wartości ok. 10 mln zł. Wybudowano m.in. nową konstrukcję drogi na odcinku od drogi Boguszyn – Bronikowo do węzła S5 Nietążkowo.

W powiecie leszczyńskim ze spółką Colas podpisana została umowa o wartości 34,5 mln zł. W ub.r. wykonano prace o wartości ponad 13 mln zł. Na budowanym nowym odcinku drogi - kilometrowej obwodnicy Boguszyna – zbudowano konstrukcję jezdni i ułożono pierwszą warstwę nawierzchni asfaltowe. Odcinek z Bukówca Górnego (od ronda) do Boguszyna został już niemal w całości przebudowany. W samym Bukówcu Górnym wymieniono część krawężników wzdłuż ul. Powstańców Wielkopolskich. Pierwszej warstwy asfaltu doczekał się odcinek z Włoszakowic (przejazd kolejowy) do początku Bukówca Górnego. Na odcinku Włoszakowice – Zaborówiec poszerzono jezdnię i ułożono nawierzchnie bitumiczne. Natomiast na odcinku Zaborówiec – Brenno wykonano część poszerzeń jezdni.

Po spotkaniu w Urzędzie Miejskim w Śmiglu wizytowali odcinki nowych i przebudowanych już dróg, a w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Brennie (gmina Wijewo) dyskutowali m.in. na temat tegorocznego zakresu prac.

- Będziemy wspólnie zabiegać, aby po zakończeniu naszej inwestycji Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad uruchomiła tymczasowe połączenie między współfinansowaną przez samorządy przebudowaną i zbudowaną od podstaw drogą powiatową a obecną drogą krajową nr 5 Poznań – Wrocław. Docelowo będzie ona połączona z węzłem Nietążkowo na drodze ekspresowej S5, ale to nastąpi dopiero w 2019 r. Nie wyobrażam sobie, by oddany do użytku tak dużym kosztem odcinek blisko 30 km drogi nie był przez rok skomunikowany z drogą krajową – uważa starosta leszczyński Jarosław Wawrzyniak.

W spotkaniu samorządowców uczestniczyli starosta leszczyński Jarosław Wawrzyniak i wicestarosta Robert Kasperczak, starosta kościański Bernard Turski i wicestarosta Stefan Stachowiak, skarbnik Śmigla Piotr Szmytkowski, wójt Wijewa Mieczysław Drożdżyński oraz wójt Włoszakowic Stanisław Waligóra.

2018-01-18