Zamek w Rydzynie wraz z jego oficynami – wschodnią i zachodnią, w których mieści się SOSW Rydzyna - uznany został przez Prezydenta RP za Pomnik Historii. Powiat leszczyński od 2019 r. realizuje projekt „Rydzyna, oficyny zamkowe (XVIII w.), obecna siedziba Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. F. Ratajczaka – wymiana części więźby dachowej i pokrycia dachowego”.

W 2020 r. samorząd na pierwszy etap prac dekarskich i budowlanych otrzymał z programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2020 Ochrona Zabytków 310 tys. zł dotacji. Dzięki tym pieniądzom oraz środkom z budżetu powiatu w ub.r. przebudowane zostały dachy w trzech zabytkowych obiektach SOSW Rydzyna. Łączny koszt prac wyniósł 473 tys. zł.

W 2021 r. powiat otrzymał z ministerstwa 340 tys. zł dotacji na drugi etap wymiany części więźby i pokrycia dachowego zabytkowej siedziby SOSW. W ogłoszonym przetargu na remont dachów czterech obiektów oferty złożyło pięć firm. Łączna wartość najtańszych ofert wynosi ok. 527 zł i jest to kwota wyższa niż wartość projektu, na który powiat otrzymał dofinansowanie. Władze powiatu podejmą decyzję, czy zdecydują się na remont trzech budynków, czy zwiększą wydatki budżetu i wykonają remont czterech obiektów. 

2021-04-30