logotyp

Nowa zieleń przy Powiatowym Węźle Rowerowym Święciechowa

Teren przy Powiatowym Węźle Rowerowym "Święciechowa" został zagospodarowany zielenią. Powstała tam przestrzeń do edukacji ekologicznej połączona z miejscem odpoczynku dla rowerzystów.


Teren przy Powiatowym Węźle Rowerowym "Święciechowa" został zagospodarowany zielenią. Powstała tam przestrzeń do edukacji ekologicznej połączona z miejscem odpoczynku dla rowerzystów.

W 2021 r. przy rondzie w Święciechowie powstał pierwszy powiatowy węzeł rowerowy. Ustawiona  została tam drewniana wiata z ławkami, a teren wokół niej utwardzony został kostką betonową. Zamontowano także stojaki, mapę powiatu leszczyńskiego z siecią ścieżek rowerowych i stację napraw rowerów oraz nasadzono drzewa i krzewy.

W rejonie ronda w Święciechowie krzyżują się ścieżki w kierunku Wilkowic i dalej Mórkowa, Lipna i Smyczyny, w kierunku Gołanic i dalej Włoszakowic i Boszkowa oraz w kierunku Leszna i dalej w kierunku Dąbcza i Rydzyny, czy też Nowej Wsi, Pawłowic lub Kąkolewa.

W 2022 r. powiat leszczyński otrzymał dotację z programu „Błękitno - Zielone inwestycje dla Wielkopolski”, finansowanego z budżetu województwa wielkopolskiego, na projekt „Zagospodarowanie zielenią terenu w okolicach węzła rowerowego "Święciechowa" wraz z elementami ścieżki ekoedukacyjnej”.

W pobliżu istniejącej ścieżki rowerowej powstała przestrzeń zielona o powierzchni 215 m2 o charakterze rekreacyjnym i edukacyjnym. W ramach projektu na powierzchni 140 m2 nasadzono krzewy, byliny ozdobnych ziół oraz drzewa liściaste. Ponadto ustawione zostały dwie tablice o tematyce edukacyjno – przyrodniczej oraz domek dla owadów zapylających, wspierający owady samozapylające niezbędne dla środowiska.

Zadanie wykonał Miejski Zakład Zieleni z Leszna za 15,1 tys. zł, 80 proc. tej kwoty stanowiła dotacja z budżetu województwa wielkopolskiego, resztę kosztów pokrył powiat leszczyński.

 

Zagospodarowanie zielenia terenu w okolicach węzła rowerowego Święciechowa wraz z elementmi ścieżki ekoedukacyjnej

 

- przedsięwzięcie zostało  zrealizowane
w ramach Programu:

„Błękitno-zielone inicjatywy dla Wielkopolski”

Przedsięwzięcie współfinansowane przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego

 

 

 

2022-11-16